Ticaret Bakanlığı, yerli üretim logosunun kullanımına ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, Türkiye’de üretilen malların, Türkiye’de üretilen el ve ev sanatları ürünleri ile sanayi, gıda ve tarımsal ürünler, ile madenler gibi Türkiye’de elde edilen veya üretilen malların yerli üretim sayılacağının kabul edildiği bildirildi. Açıklamaya göre, yurt dışından ithal edilerek Türkiye’de sadece ambalajlanarak piyasaya sunulan ürünlerin yerli üretim sayılmayacak. Ancak yabancı sermayeli üreticilerin Türkiye’deki yatırımlarında elde edilen veya üretilen mallar yerli üretim kabul edilecek.

YERLİ MALI-YERLİ ÜRETİM FARKI
Bakanlık açıklamasında, yerli üretim ve yerli malı kavramlarının farklı olduğu ve birbirleri yerine kullanılmaması gerektiği belirtilerek, “Zira sermayesi yabancı olmakla birlikte Türkiye’de yatırım yapan ve katma değer üreten firmalar tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de fiyat etiketlerinde yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır” denildi.

RESMİ GAZETE’NİN BUGÜNKÜ SAYISINDA YAYIMLANDI
Fiyat Etiketlerinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Perakende satılan ürünlerin etiketleri ve fiyat listeleri bu tebliğe göre hazırlanacak. Tebliğe göre, etiket ve fiyat listelerinde malın üretim yeri, malın ayırıcı özelliği, malın tüm vergiler dahil satış fiyatı, malın birim fiyatı, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığı’nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin bulunması zorunlu hale geldi.

LOGONUN STANDARTLARI BELLİ OLDU
Türkiye’de elde edilen veya üretilen malların yerli üretim sayılacağının belirtildiği tebliğde, yerli üretim logosunun standartları da yer aldı. Etiketlerde kullanılacak yerli üretim logosunun tebliğde belirlenen renk ve boyutlarda olması gerekiyor. Logonun küçültülmesi ya da büyültülmesi gereken durumlarda tebliğde belirtilen oranlara uyulacak. Ticaret Bakanlığı ve ilgili odalar bu tebliğ hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütecek, aykırılık tespit edilmesi halinde gereği yapılmak üzere aykırı uygulamayı yapanın merkezinin bulunduğu valiliğe gönderilecek.

İlgili Resmi Gazete için tıklayınız.

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama