İnegöl Kaymakamlığı koordinasyonunda İnegöl Belediyesi, İŞKUR, Uludağ Üniversitesi ve Odamız işbirliğinde hayata geçirilen 3. İnegöl İstihdam Buluşması, 40 firmanın katılımıyla başladı. 2 gün sürecek olan program, işverenlerle iş arayanları buluşturacak.

İnegöl’de 2017 yılında ilki düzenlenen İstihdam Buluşmaları, işçi ve işverenleri buluşturmak üzere bugün 3’üncü kez kapılarını açtı. İnegöl Kaymakamlığı koordinesinde; İnegöl Belediyesi, İŞKUR, Uludağ Üniversitesi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirilen program, yüzlerce kişiye istihdam kapısını aralayacak.

45 STANT YER ALIYOR
İşçi ve işvereni buluşturmak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde devam eden istihdam seferberliğine katkı sağlamak adına düzenlenen organizasyon, açılış gününde büyük ilgi gördü. İşsizliğin neredeyse sıfır olduğu İnegöl’de düzenlenen İstihdam Seferberliği Buluşmasında işe ihtiyacı olan vatandaşlar, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 40 firmanın standında bilgilendirilip form dolduruyor. İstihdam buluşmasında, kurumlarla birlikte toplamda 45 stant yer alıyor. Bugün ziyaretçilerine kapılarını açan İstihdam Buluşması, 26 Ekim 2019 Cumartesi akşamı son bulacak.

“BU FUARDA İŞ VAR”
“Bu Fuarda İş Var” sloganıyla Kültür Park içi Belediye Spor Salonunda düzenlenen 3. İstihdam Buluşması, 10.30’da gerçekleştirilen törenle açıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Ali Ildır, “İnegöl’de 3’üncüsü gerçekleştirilen İstihdam Buluşmasına bir paydaş olarak katılmaktan dolayı çok mutluyuz. Zira üniversitemizin içerisinde yapmaya çalıştığımız ve özel sektörle olan ilişkilerimizin düzenlenmesi için oluşturduğumuz işveren kurullarının birlikte nasıl çalışacağının düzenlenmesi açısından da bu bizim için çok önemli bir fırsat olacak. Derslerimizin niteliği ve şirketler açısından ihtiyaç duyulan bilgilerin üretilmesi açısından yapacağımız bütün ders düzenlemelerini 2020’den itibaren hayata geçirmeye çalışacağız. Dolayısıyla bu istihdam buluşmasında karşı karşıya geleceğimiz firmaların çalışanlarıyla ve yöneticileriyle bu söylediğimiz işlemleri yapmaya çalışacağız. Nitelikli iş gücü oluşturmak hepimizin önemli bir sorunu haline geldi. Çünkü çok fazla sayıda eğitim kurumu açılmış olmasına rağmen içeriğinin doldurulması ve derslerin sektörle ilişkilendirilebilmesi açısından bir zorunluluk haline geldiğini ifade etmemiz gerekiyor” dedi.

İNEGÖL’DE 10 BİN TİCARET ERBABI VAR
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ise İstihdam Buluşmalarının 3’üncüsünün gerçekleştirildiğini hatırlatarak; “Ticaret ve Sanayi Odası olarak Kaymakamlığımız himayesinde İnegöl Belediyemiz, İŞKUR Müdürlüğümüz, Uludağ Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliğimiz aslında 3 yıldır verim vermeye başladı. Cumhurbaşkanımızın 2017 yılında başlatmış olduğu 1 milyon işçiye iş imkânı adı altında yaptığımız çalışmaların 3’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Buluşmamıza 40 firmamız katılıyor. İnegöl’ümüz çok şükür 1 milyar 331 milyon dolar ekonomik büyüklüğe sahip bir ilçe. 1 milyar dolar üzerinde ihracat gerçekleştiriyoruz ve 691 milyon dolar da dış ticaret fazlası veriyoruz. Türkiye ortalamasına baktığımızda, şehrimiz hem rakamsal boyutlarıyla hem istihdam anlamında hem de ekonomik anlamda ülkemize çok ciddi katkı sağlayan şehirlerin başında geliyor. 10 binin üzerinde ticaret erbabına sahibiz. Toplamda da 84 bin sigortalı işçiye sahibiz. İstihdam Buluşmasının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“İŞİMİZ GÜCÜMÜZ İSTİHDAM”
İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen ise, “Milli istihdam seferberliği 2019 yılı kapsamında bu yıl ilkini Yıldırım’da gerçekleştirdik. Bugün de daha geniş kapsamlı şekilde İnegöl’de yapıyoruz. Kasım ayında da Bursa merkezinde insan kaynakları ve istihdam buluşmasını gerçekleştireceğiz. İnegöl’ün sinerjisini, hedefe odaklanmasını, tam istihdam hüviyetini yansıtan bu seferberlikle işverenlerimizi iş arayanlarla buluşturacağız. Eylül sonu itibariyle 43 bin 108 işsizin işe yerleşmesine aracılık eden, yine 20 bin 520 işsizin aktif iş gücü programlarından yararlanmasına vesile olan, bu faaliyetler için de 238 milyon 540 bin TL ödeneği işsizlerimizin faydasına sunan İŞKUR, seferberlikte yine sahada yer alacak. Ben burada emeği geçen, katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bizim işimiz gücümüz istihdam” diye konuştu.

2023 HEDEFLERİNE EN BÜYÜK KATKIYI İNEGÖL VERECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 hedeflerine en büyük katkıyı verecek şehirlerden birinin İnegöl olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz İstihdam Seferberliği Buluşmamızın açılışı için bir aradayız. Yaklaşık 23 aydır görevdeyim, ancak 2 yıl içerisinde 3’üncü İstihdam Buluşmamızı açıyoruz. Böyle bir güzelliğe de vesile olmuş olduk hep birlikte. Devletimizin bütün kurumları burada. Kaymakamlığımız koordinatörlüğünde güzel bir işbirliği var. Bu beraberlik sinerjiye dönüşüyor. Müteşebbis ruhu bu şehirde geçmişte olduğu gibi bugün de devam ediyor. Bu pek çok vilayete nasip olmayan bir durum. Bizim hedeflerimiz var. İnegöl, Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu 2023 hedeflerine en büyük katkıyı verecek şehirlerden biri. Bu güç bizde var. Sanayicilerimizin verdiği destekle, çalışanlarımızla, üreten bir toplum olarak çok daha güzel bir hale gelecek bu şehir. ‘Bu Fuarda İş Var’ sloganıyla yola çıkılan istihdam seferberliğinde iş arayanların yeni fırsatlarla buluşmasını arzu ediyoruz. Aynı şekilde işverenlerin de aradıkları nitelikte çalışanları bulmasını arzu ediyoruz. Belediyemiz olarak da aslında göreve geldiğimiz günden bu yana buna nasıl katkı koyabiliriz düşüncesiyle, İstihdam Ofisimizi açtık. Bunu da İŞKUR desteği ile yaptık. Onlarla koordineli şekilde çalışıyoruz. Kurumumuza yaklaşık olarak 22 ayda 2 bin civarında insan gelerek iş talebini iletmiş. Biz de bunu İŞKUR ekranlarına aktararak 400 vatandaşımızın iş bulmasına katkı sunmuşuz. Cumhurbaşkanımızın da bu noktada bizlere gösterdiği hedeflere yol ve rehberlik noktasında inşallah biz de katkı koyacağız. Yapılan çalışma hepimize, şehrimize hayırlı olsun” dedi.

İNEGÖL’ÜN İŞ BEĞENMEME SORUNU VAR
Son olarak konuşan Kaymakam Şükrü Görücü ise, “Çok güzel bir slogan, burası İnegöl burada iş var… Zaten bu konuda bizim herhangi bir sıkıntımız yok. Sıkıntı şurada; işadamlarımız eleman arıyor. Kahvelerde bir sürü insan var, çalışmak isteyen insanlara iş var ama o insanlar masa başında oturup çok ağır işlerde çalışmak istemiyor. Yoksa İnegöl’ün işsizlik gibi bir sorunu yok. İş beğenmeme sorunu var. Gazetelere baktığımızda da işverenlerimizin ilanlarının arttığını görüyoruz. Bugün tam anlamıyla devlet, mahalli idareler, üniversite ve özel sektör bir birliktelik gerçekleştiriyor. Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek 3. İstihdam Buluşmasının açılışı gerçekleştirildi. Ardından protokol üyeleri stantları gezip firmalarla ve iş aramak için gelen vatandaşlarla sohbet etti.

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama