ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü temsilcileri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcileri arasında yapılan bir toplantıda, işadamlarımızın ABD’ ye giriş için yaptıkları vize başvuruları sürecinde, Büyükelçilikte yapılan mülakatlara hazırlıklı gitmelerinin, vize alma sürecini kolaylaştıracağı bilgisi alınmıştır.

Anılan toplantıda, bahse konu vize mülakatlarında, vizeye başvuran işadamlarına yöneltilen soruların genel olarak aşağıda sunulanları içermekle beraber, kişiye veya seyahat amacına göre daha farklı sorular da sorulabildiği belirtilmiştir. Söz konusu soruların, başvuru formunda yer almakta olduğu, başvuru yapan kişiden, vize görüşmesi sırasında bunlara ilişkin açık ve net bilgi vermesinin beklendiği ifade edilmiştir.

ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü temsilcileri tarafından, söz konusu toplantıda belirtildiği üzere, vize görüşmelerinde çoğunlukla sorulan sorular aşağıda verilmektedir:

  • ABD’ ye seyahat amacınız nedir?
  • Vize başvurusu yapan kişinin ünvanı nedir?
  • Hangi alanda ticari faaliyette bulunmaktasınız?
  • Yanınızda kaç kişi çalıştırıyorsunuz?
  • ABD’ de kiminle görüşeceksiniz, ünvanı nedir, ne işle uğraşmaktadır?
  • Görüşeceğiniz kişi veya şirket ABD’ de hangi adreste bulunmaktadır?
  • Sizinle birlikte kimler bu işe gezisine katılacaktır?
  • Bu kişilerin ABD vizesi var mıdır / eğer yoksa vize randevusu almışlar mıdır?
  • ABD’ de nerelere gideceksiniz / ne kadar süre kalacaksınız?
 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Çin Halk Cumhuriyeti'ne gerçekleştirecekleri resmi ziyaret ile eş zamanlı olarak, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN'ın katılımı, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Sekreterliği organizasyonuyla, 07-11 Nisan 2012 tarihleri arasında anılan ülkeye yönelik olarak bir Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirilecektir.

Girişimcilerimize potansiyel iş fırsatları sunan Çin Halk Cumhuriyeti'nde pazar payımızın artırılması ve bahse konu ülkeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu heyete demir-çelik, mermer, madencilik, işlenmiş gıda, tekstil, otomotiv, beyaz eşya, bilişim, telekomünikaston, enerji, kimya ve makine sektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımız iştirak edebilecektir.

Söz konusu Ticaret Heyeti Programı kapsamında, Türkiye'den ve anılan ülkeden üst düzey yetkililerin katılımıyla İş Forumu gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, bahse konu program, gerek anılan pazara girmek isteyen gerekse pazar paylarını daha da artırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Heyeti Programına katılmak isteyen firmalarımızın 30 Mart 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıda irtibat bilgileri yer alan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Sekreterliği'ne başvurmaları gerekmektedir.

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Sekreterliği
Dilek MORGÜL
Tel:     
0212 339 50 18                  E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Faks: 0212 270 37 84                  Web      : http://www.deik.org.tr     

Çin pazarı hakkında detaylı bilgi için:
Batuhan UYSAL,
Çin Ülke Masası İhracatı Geliştirme Uzman Yrd.
Tel:     0312 204 75 33                  E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

İstanbul Sanayi Odası tarafından 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyuna sunulan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" çalışması, yalnız sanayimizin değil, ekonomimizin tümüne ilişkin önemli bir referans niteliğindedir. Türk sanayi sektöründeki gelişmeleri yansıtan çalışma, aynı zamanda araştırmaya katılan kuruluşların yurt içi ve yurt dışında da tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

2011 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasına katılabilme alt sınırı üretimden satışlarda 40 Milyon TL olarak tespit edilmiştir. Büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satış verilerinin ayrıntılı gelir tablosu ile tutarlı olması gerekmektedir.

Üretimden satışları 40 Milyon TL'yi aşan ve 2011 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasında yer almak isteyen kuruluşların;

İSO web sayfasından (www.iso.org.tr) indirilerek doldurulan Anket Formunu, tahakkuk fişi ile birlikte 2011 yılına ait Kurumlar Vergisi e-beyannamesi veya yeminli mali müşavir onaylı kapanış bilançosu ile ayrıntılı gelir tablosunu;
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresine veya iadeli taahhütlü posta/kargo/faks ile,

4 Mayıs 2012 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar Anket Formu İstanbul Sanayi Odası'na ulaşmayan firmaların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Detaylı bilgi ve başvurular için:
İSO Araştırma Şubesi
Tel: 0212 252 29 00, Faks: 0212 245 32 82
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Meşrutiyet Cad. No:62 Tepebaşı 34430 İstanbul 

 

Bulgaristan Cumhuriyeti, 31.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni uygulamayla, Bulgaristan'a seyahat etmek isteyen geçerli Schengen vizesi hamillerine ve Schengen hukuku kazanımlarını tamamen uygulayan üye ülkeler ile İsviçre ve Lihtenştayn tarafından verilen geçerli uzun süreli oturum vizesi ile oturum izni sahiplerine vizesiz rejim uygulaması getirmiştir.

Söz konusu belgelerle ülkeye giriş ve kısa süreli oturum uygulaması, Bulgaristan Cumhuriyeti'nin Schengen bölgesine tam üye olmasına dek geçerli olmak üzere, her 6 aylık dönem içerisinde 3 aydan fazla olmamak kaydı ile sınırlandırılmıştır.

Ayrıca, hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarının ilk giriş tarihinden itibaren 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan'da vizesiz kalmalarını sağlayan uygulama, 2 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Konuya ilişkin detaylı bilgiye, Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde (www.mfa.gov.tr) yer alan "Konsolosluk - Yurt Dışı Seyahat Duyuruları" bölümünden ve Bulgaristan'ın ülkemizdeki temsilciliklerinden ulaşılabilmektedir.

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama