İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 16.09.2019 tarih ve 34221550-720-9240 sayılı yazısı,

İlgide kayıtlı yazıda, Türkiye-Kamboçya Karma Ekonomik Komisyonu'nun (KEK) 2. Dönem Toplantısının Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin eşbaşkanlığında 2019 yılı Ekim ayının ikinci yarısında Ankara'da yapılması öngörüldüğü belirtilerek, söz konusu toplantıya yönelik hazırlık çalışmalarında yararlanılmak ve toplantı sonunda imzalanacak Protokolde yer almak üzere Türkiye-Kamboçya ilişkileri hakkında ele alınmasında fayda görülen konulara ilişkin bilgi talep edilmektedir.

Toplantının hazırlıklarında kullanılmak ve Protokolde yer almak üzere, Kamboçya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin arttırılmasına yönelik işbirliği imkânları, öncelik verilecek sektörler, ticaretin geliştirilmesi için öneriler, ikili ilişkilerde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri gibi konulara ilişkin görüşlerinizin en geç 23 Eylül 2019 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar Odamıza (E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Üyelerimize duyurulur.

 

Yurtdışındaki online satış kanalları üzerinden bireysel müşterilere ticaret yapmak için sadece bir e-ticaret platformu yeterli olmaktadır. Tüm dünyada 200 milyonun üzerinde aktif müşteriye ulaşan AliExpress artık Türkiye’den de satıcı kabul etmektedir.

AliExpress’in resmi iş ortağı Türkiye’de faaliyetine başlamış olup, AliExpress’e kayıt ve ilk ürün listelemesi servisini vererek; AliExpress’te mağaza açılışına kadar olan tüm süreçlerde gerekli destekleri AliExpress adına vermektedir.

19 Eylül 2019 Perşembe günü aşağıdaki program çerçevesinde düzenlenecek olan konferansa tüm üyelerimiz davetlidir.

Online Kayıt İçin Tıklayınız.

Detaylı Bilgi İçin:
Faruk ÖNER - Uzman
Tel: 0224 714 8260, dahili:161

KONFERANS PROGRAMI:

15:30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
16:00 E-İHRACAT: ALİ-EXPRESS İLE DÜNYAYA AÇILIN
       - Sn. Levent Sevsay, AliExpress İş Geliştirme Yöneticisi
       - Sn. Yusuf Ma, Sn. Frank Qui, AliExpress İş Geliştirme Yöneticisi
16:45 E-İHRACAT: İÇİMİZDEN ÇIKAN BAŞARI HİKAYELERİ
       - Sn. Hidayet Öztürk, AliExpress Resmi İş-Ortağı-(İhracatname)
17:30 SORU-CEVAP
18:00 KAPANIŞ

 

Değerli Üyemiz,

Bilindiği üzere, “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” 05.06.2018 tarihli ve 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yönetmelik ile taşınmaz ticareti ile iştigal eden işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmeleri için Ticaret Bakanlığı’nın “Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi” üzerinden Ticaret İl Müdürlüğü’ne başvurarak 05.12.2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları zorunlu kılınmıştır.

İlgili Yönetmeliğin yetki belgesi verilmesinde aranan şartları tanımlayan 6. maddesinin 1. fıkrası (d) bendi gereği “Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması” (05.06.2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar hariç) zorunlu tutulmuştur.

Ayrıca, söz konusu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki bir tarihte gelir veya kurumlar vergisi kaydı ve/veya meslek odası kaydı yaparak taşınmaz ticareti ile iştigal eden işletmelerde;

  • Yönetmeliğin 6. maddesi 1. fıkrası (ç) bendi gereği gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün en az lise mezunu olması şartı getirilmiş,
  • Söz konusu yönetmeliğin işletmelerde aranan şartları düzenleyen 12. maddesinin 1. fıkrasına göre;

a) 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az otuz metrekare olması,

b) İçinde idari büro ve kabul yeri ile yetkilendirme sözleşmesi ve bu sözleşme çerçevesinde verilen hizmetler kapsamında düzenlenen belgelerin fiziksel olarak arşivlenmesi durumunda arşiv bölümü bulunması,

c) Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması şartları aranmaktadır.

Üyelerimizin söz konusu Yönetmeliğe uyum sağlayarak gerekli olan yetki belgesini almalarını temin etmek amacıyla; Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde anılan Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) mesleki yeterlilik belgesi için Odamız tarafından başvuru alınmakta ve gelen başvurulara göre Odamızda sınav yapılarak mesleki yeterlilik belgesi çalışmaları yürütülmektedir. Söz konusu mesleki yeterlilik belgesine ihtiyaç duyan üyelerimizin en geç 20.09.2019 tarihine kadar Odamıza başvuruda bulunması gerekmektedir. Ayrıca, yetki belgesi başvuru işlemleri konusunda da üyelerimize Odamızca destek sağlanmaktadır.

Siz değerli üyelerimizin yetki belgesi alarak mağduriyet yaşamadan faaliyetlerine devam etmesi hususunda bilgilerinize sunarız.

Detaylı Bilgi ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu İçin:
Faruk ÖNER - Uzman
Tel: 0224 714 8260, dahili:161

Onurhan BAYRAKTAR - Memur
Tel: 0224 714 8260, dahili: 163

 

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 10.09.2019 tarih ve 34221550-720-9098 sayılı yazısı,

İlgide kayıtlı yazıda, Brezilya Yatırım Forumu'nun üçüncüsünün 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde düzenleneceği bildirilmektedir. Forum'un, altyapı, enerji, endüstriyel tarım, teknoloji ve inovasyon gibi Brezilya ekonomisinin stratejik sanayi sektörlerinde yatırım fırsatlarını öne çıkaracağı belirtilmekte olup, aynı zamanda Brezilya iş ortamında son zamanlarda gerçekleşen gelişmeleri öğrenmek adına önemli bir fırsat sunacağı ifade edilmektedir.

Açılışını Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsanaro'nun yapacağı Forum'a çok sayıda üst düzey Brezilya resmi makamlarının ve özel sektör yetkililerinin katılacağı, Brezilyalı Bakanlar ve önemli resmi kurumlar ile toplantıların gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Söz konusu Forum'a ait detaylı programa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin web sayfası (www.tobb.org.tr) "Hizmetler" başlığı altındaki "Uluslararası İş imkânları/Yurt Dışı Etkinlikler" sayfasından ulaşılabilmekte olup, Forum'a katılmak isteyen şirketlerimiz http://www.brasilinvestmentforum.com adresinden katılım kaydını yapabilmektedir. 

Üyelerimize duyurulur.

EK'i görmek için tıklayınız.