İTSO Başkanı Uğurdağ, KOSGEB’in KOBİ’lere vereceği destek programının başladığını açıkladı.

KOSGEB,  küçük ve orta boy işletmelere KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) kapsamında yapacağı destek için proje teklif başvurularını kabul etmeye başladı. 24 Nisan’da başlayan ve 22 Haziran’da sona erecek olan başvurular sonrasında projesi onaylanan KOBİ’lere 1 milyon liraya kadar geri ödemeli ve geri ödemesiz kredi verilecek.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, yaptığı açıklamada projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. KOSGEB’in destekleme programının KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesini amaçladığını belirten Uğurdağ, iller bazında belirlenen imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin desteklemeden yararlanmak için başvurabileceklerini hatırlattı. Koşulları uyan İTSO üyelerine ‘desteklemeden yararlanın, fırsatı kaçırmayan’ çağrısı yapan Başkan Yavuz Uğurdağ, KOBİGEL programı ile ilgili bilgiler aktardı. Uğurdağ, 22 Haziran’a kadar başvuruları kabul edilecek olan projelere sağlanacak desteğin; en az 6 ay, en fazla 12 ay olacağını, destek oranı yüzde 60 olmak üzere de, 300 bin lirası geri ödemesiz ve 700 bin lirası geri ödemeli olmak üzere, proje destek üst limitinin en fazla 1 milyon lira olacağını belirterek şu bilgileri aktardı:

BURSA’DAN 6 SEKTÖR BAŞVURU YAPABİLECEK
“KOBİGEL çalıştayları sonucunda 81 ilde İl Çalışma Grupları oluşturuldu. Bu gruplar iller bazında hangi sektörlerin rekabet avantajına sahip olduğunu, sektörlerin ildeki imalatçı KOBİ sayısı ve istihdamı içindeki payları, karşılaştırmalı üstünlükleri, teknoloji seviyeleri, büyüme eğilimleri ve ihracat içindeki payları gibi kriterleri göz önüne alarak sektörler listesi oluşturdu. Her ilde belirlenen imalat sanayi sektörü listesinde yer alan imalat sanayi işletmeleri, bu programdan yararlanmak için başvurabilecek. Bursa’dan tekstil ürünleri imalatı, mobilya imalatı, motorlu kara taşıtı, treyler (romörk) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı ile gıda ürünleri imalatı alanlarında faaliyet gösteren işletmeler başvuru yapabilecek. Ayrıca sanayi sektörünün dijitalleşmesinde kritik öneme sahip olması nedeniyle yazılım sektörlerinde faaliyet gösteren tüm işletmeler de proje başvurusu yapabilecek.”

MOBİLYA SEKTÖRÜ İÇİN BÜYÜK FIRSAT
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, KOBİGEL programının İnegöl açısından en önemli özelliğinin mobilya sektörünü kapsaması olduğunun altını çizdi. Mobilya imalatında İnegöl’ün Türkiye’de ilk merkez konumunda yer aldığına değinen Uğurdağ, bu sektörde faaliyet gösteren İTSO üye üyesi KOBİ’lerin, desteklerden yararlanabileceğini ve rekabet güçlerini artırabilme fırsatı yakalayabileceklerini vurguladı. İnegöl’ün ihracatı içinde mobilya sektörünün ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Uğurdağ, “İnegöl, 100’ün üzerinde ülkeye mobilya ihracatı gerçekleştiriyor. Türkiye ve dünya çapında markalara sahibiz. Yeni işbaşı yapmış İTSO yönetimi olarak öncelikle mobilya sektörünün daha da geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız olacak. KOSGEB’in destek programı bu açıdan baktığımızda çöz büyük değer taşıyor. Üyelerimizden kendilerini geliştirme fırsatını mutlaka değerlendirmelerini istiyoruz” dedi.

KOBİGEL Programı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama