Çalışma hayatının en temel sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle her yıl, ülkelerin GSMH'larının yaklaşık yüzde 1 - 4'ü arasında değişen maddi kayıplar oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu tahminlere göre yıllık maddi kayıpların asgari 600 milyar USD, azami 2,4 trilyon USD olduğu hesaplanmaktadır. Asgari kayıplar ele alındığında dünyanın yaklaşık olarak 170'den fazla ülkesinin GSMH'lardan daha büyük kayıp ortaya çıkmaktadır. Maddi kayıpların yanında dünyada her yıl 2,2 milyon çalışan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler. Bu rakamlar ülkemizde bile pek çok ilimizin nüfusundan fazladır.

Ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliği yönünden durum diğer ülkelerden farklı değildir. Bu nedenle bahsedilen sorunun çözümü için tüm toplumda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması, bu kültürün önce ülkemize ve işbirliği yaptığımız ülkelere yayılması için gayret sarf edilmesi gerekmektedir. Bu kültürün oluşturulmasında bu konuda iyi durumdaki ülkelerden ülkemize ve işbirliği yaptığımız ülkelere bilgi aktarımı, iyi uygulamaların paylaşımı ile bu alanda üretilen yeni hizmet ve ürünlerin sergilenmesi en önemli araçlardandır.

Dünyada İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, 1955 yılından bugüne kadar diğer ülkelerde 18 kez yapılmıştır. Ülkemizde ise 56 yıl sonra ilk kez, 11 - 15 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul'da Haliç Kongre Merkezinde ÇAlışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde, Uluslararaası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Birlği (ISSA) işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

Bu açıklamalar doğrultusunda, Kongre ve aynı zaman diliminde organize edilen fuara üyelerimizin, işverenlerimizin, işveren temsilcilerinin ve çalışanlarının katılması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 56 yıl aradan sonra kazandırdığı kongre ve fuarın başarılı geçmesi, açısından büyük önem arz etmektedir .

KONGRE VE FUAR HAKKINDA BİLGİLER

Organizasyonun Tarih Aralığı: 11 - 15 Eylül 2011
Yer: Haliç Kongre Merkezi, İstanbul
Kongre Resmi İnternet Sitesi:  http://www.safety2011turkey.org
İletişim Bilgileri: Tel: 216 688 4643 Faks: 216 688 4642
Fuar REsmi İnternet Sitesi: http://exhibitionsafety2011turkey.org
İletişim Bilgileri: Tel: 212 244 7171 Faks: 212 244 7181

  

 

İstanbul Ticaret Odası tarafından, Türk özel sektörünün ihracat potansiyelinin daha da artırılabileceği bölgelerdeki ekonomi merkezlerinde Türk Ürünleri Sergileri düzenlenmektedir.

Son dönemde Hindistan'ın büyüyen ekonomisi dikkate alınarak İstanbul Ticaret Odası tarafından Türk Ürünleri Sergilerine 2011 yılında Hindistan 1. Türk Ürünleri Sergisi ile devam edilecektir. Bu çerçevede Hindisatan'ın ekonomi merkezi Mumbai'de 16-19 Kasım 2011 Tarihleri arasında düzenlenecektir.

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Tel: 0 212 455 61 07 - 455 65 07

 

Faks: 0 212 520 15 26

 

E-mail: mailto:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. - mailto:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 

24. İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı MODEF EXPO kapılarını 01 Kasım 2010 tarihinde açıyor.

01 - 07 Kasım 2010 tarihleri arasında açık kalacak olan fuarda 130 Mobilya üreticisi firma yeni sezon ürünlerini sergileyecek.

Fuar web sitesi http://www.modef.com.tr">http://www.modef.com.tr

 

klima

"10. Dünya Klima Kongresi" 9-12 Mayıs 2010 tarihlerinde Antalya'da gerçekleşecektir. Kongrenin ana teması "Binalarda sürdürülebilir enerji kullanımı" olup akademisyenleri, mimarları, mühendisleri, bilim adamlarını, mekanik tesisat tasarımcılarını, danışmanları, müteahhitleri, yatırımcıları, imalatçıları ve bina işletmecilerini bir araya getirecektir.
 
Kongre; yüksek performanslı binalar, binalarda yenilenebilir enerji teknolojileri uygulamaları, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma, enerji verimliliği, iç mekan kalitesi, mekanik tesisat vb. gibi konularda bilimsel sunuşları, REHVA ve ASHRAE uzmanlarının atölye çalışmaları ve kursları ile konusunda Dünya Kongrelerinin başında gelmektedir. Bu çerçevede Kongrenin ülkemizin mühendis ve mimarlarının dünya uzmanlarının deneyim ve vizyonundan yararlanabileceği, bu alandaki en son bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebileceği, ilerisi için işbirliği olanaklarının yaratılabileceği bir ortam sağlayacağı değerlendirilmektedir.Kongre ile ilgili geniş bilgiye http://www.clima2010.org">http://www.clima2010.org sitesinden ulaşılabilir.


 

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama