İlçemizdeki makine sektörünün uluslararası rekabet gücünü artırmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı destekli Ur-Ge (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi başlatılacaktır. Ur-Ge projeleri aynı veya yakın sektörlerde yer alan firmaların bir araya gelerek işbirliği kuruluşları (Sanayi / Ticaret Odaları, OSB’ler, İhracatçı Birlikleri vb.) öncülüğünde Ekonomi Bakanlığı destekli yürütülen en fazla 3 yıl süreli projelerdir.

Odamızca başlatılacak söz konusu projeye ilçemizde faaliyet gösteren Makine Üreticileri ile Makine üretimine girdi sağlayan metal sektörü, elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren Limited Şirket ve Anonim Şirket statüsündeki üretici firmaların katılımı hedeflenmektedir.

Katılımcı firmalarımızın Odamızca başlatılacak Ur-Ge projesi kapsamında yer alacakları; ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama (fuar katılımı, pazar araştırması, fuar ziyareti vb.) ve yurt dışından alım heyeti getirilmesi faaliyetlerine Ekonomi Bakanlığı tarafından %75 oranında destek sağlanacaktır.

Bu çerçevede, Odamızca başlatılacak olan “Makine Sektörünün İhracat Kabiliyetinin ve Rekabet Gücünün Arttırılması” Ur-Ge projesine katılacak firmaların belirlenmesi amacıyla, 25 Temmuz 2017 Salı günü 16.00 – 18.00 saatleri arasında Odamız Konferans Salonunda Ur-Ge projeleri ile ilgili detayların anlatılacağı bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Toplantıya ilgili üyelerimiz davetlidir.

Detaylı Bilgi İçin:
Faruk ÖNER - Uzman
Tel: 0224 714 8260, dahili:161
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Türk Patent ve Marka Kurumu öncülüğünde, Odamız, İnegöl OSB, İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB, İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS), Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğinde İnegöl'de "Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi" başlatılmıştır.

Proje kapsamında, 13 Temmuz 2017 Perşembe günü 09.00 - 17.00 saatleri arasında Odamız Konferans Salonunda aşağıdaki program çerçevesinde marka, tasarım ve patent konularının işlenceği "Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimi" düzenlenecektir.

Eğitime katılan firmalardan talep edenler içinden seçilecek uygun 20 firmaya birebir sınai mülkiyet konusunda danışmanlık verilecektir. Danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen üyelerimizin en geç 14 Temmuz 2017 tarihine kadar aşağıda iletişim bilgileri yer alan Odamız personeline kayıt yaptırması gerekmektedir.

Eğitime tüm üyelerimiz davetlidir.

Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimine Online Kayıt için tıklayınız.

Program Hakkında Detaylı Bilgi Kayıt İçin:
Faruk ÖNER - Uzman
Tel: 0224 714 8260, dahili: 161
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

PROGRAM:

13 Temmuz 2017 Perşembe
Yer:
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu

09.00 - 09.30 Kayıt ve İkram
09.30 - 10.30 Markalar, Başvuru Prosedürleri ve Destekler
10.30 - 11.00 Kahve Arası
11.00 - 12.00 Tasarım, Başvuru Prosedürleri ve Destekler
12.00 - 13.00 Öğle Arası
13.30 - 15.00 Patent, başvuru Prosedürleri ve Destekler
15.00 - 15.30 Kahve Arası
15.30 - 17.00 Patent Araştırmasının Önemi ve Patent Veritabanlarının Kullanımı

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 2015 yılında yürürlüğe konulan Kamu-Üniversite-Sanayi (KÜSİ) İşbirliği Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) ile, söz konusu taraflar arasındaki işbirliğini en üst seviyeye çıkararak ülkemizin yüksek teknoloji üssü haline getirilmesi hedeflenmektedir.

KÜSİ faaliyetlerinin bir parçası olarak, Bursa ilimiz ve çevresinde de Kamu-Üniversite-Sanayi arasındaki Ar-Ge ve İnovasyona dayalı işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sanayi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve yönlendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu kapsamda, Bursa KÜSİ İl Temsilcisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü, KOSGEB İl Müdürü, Ticaret Bakanlığı İl Müdürü, TSE İl Koordinatörü, BEBKA Genel Sekreteri ve Öğretim Üyelerinden oluşan bir ekiple 20 Nisan 2016 tarihinde Odamız ev sahipliğinde ilçemizdeki sanayi kuruluşlarına KÜSİ faaliyetlerini tanıtan bir toplantı yapılacaktır.
Söz konusu bilgilendirme toplantısında siz değerli üyelerimizi aramızda görmekten onur duyacağız.

Etkinlik Programı:
Tarih:20 Nisan 2016 Çarşamba,
Yer:İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu

10:00 - 10:30 Kayıt - İkram
10:30 - 12:00 Bilgilendirme Toplantısı

 

İlgi: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin 29.09.2015 tarihli ve 72180796/419 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin (TOBB ETÜ-SEM) 2006 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği 500’den fazla eğitimle yaklaşık 22.500 kişiyi sertifikalandırdığı belirtilmiştir. Önümüzdeki aylar içerisinde “Finansçı Olmayanlar İçin Finans Uzaktan Eğitim Programı” ile “Sertifikalı Kamu İhale Uygulamaları Kursu” açılacağı bildirilmiştir.

Finansçı Olmayanlar İçin Finans Uzaktan Eğitim Programı; Finansal Yönetimin Amacı ve Faaliyetleri, Finansal Araçlar, Finansal Tablolar ve Finansal Tablolar Analizi, Temel Finans Matematiği, Bütçeleme, Finansal Kuruluşlar, Finansman Kaynakları, İşletme Sermayesi Yönetimi, Dış Ticaretin Finansmanı, Finansal Teknikler, Finansal Piyasalar, Proje Değerlemesi, Risk Yönetimi, Portföy Optimizasyonu ve Kurumsallaşma - Kurumsal Yönetime Geçiş konularını içermektedir. Dersler hafta içi üç akşam 19.30 - 21.00 saatleri arasında canlı olarak gerçekleştirilecektir. Katılımcılar dersleri canlı olarak internet üzerinden takip edecek ve eğitmenlerimize sorularını ders esnasında yöneltebileceklerdir. Canlı dersi kaçıran katılımcılar kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme girerek dersleri daha sonra izleme imkanı bulabilmektedirler. Eğitim sonunda internet üzerinden yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecektir. Eğitim kontenjanı 50 kişi ile sınırlıdır.

Sertifikalı Kamu İhale Uygulamaları Kursu ise; 22-28 Kasım 2015 tarihlerinde Bellis Deluxe Hotel Belek - Antalya’da gerçekleştirilecektir. Bilindiği üzere, İhale Hukuku ve ihale süreci, hukukun değişik disiplinleri ile etkileşim içerisinde olması ve usul ve şekil kurallarının çok ön planda olması sebebiyle kapsamlı, karışık ve özel uzmanlık gerektiren bir alandır. İhale hukukunun temel dinamikleri, özel hükümleri, usul ve şekil kuralları özümsenmeden ihalelere katılım durumunda, ihale sürecinde ihale dışı bırakılmanın yanı sıra teminatın gelir kaydedilmesi, ihalelere katılmaktan yasaklanılması, kamu davası açılması gibi birçok sıkıntılarla karşılaşılmaktadır.

İhale sürecinde herhangi bir nedenle ihale dışı kalmanın doğrudan ve dolaylı etkileri vardır. Doğrudan etkisi; ihalede olası elde edilecek kârdan yoksun kalınmasıdır. Dolaylı etkisi ise özellikle ihale sürecinde elde edilen iş deneyim belgelerinde kendini göstermektedir. Elde edilecek yüksek miktarlı bir iş deneyimi ile sektördeki yarıştan kopmamak ya da belli büyüklükteki ihalelere katılımın anahtarı olacak bir yeterliğe kavuşabilmek mümkündür. Kursun içeriği; ihalelere katılım, tekliflerin değerlendirilmesi, doğrudan temin uygulamaları, fiyat farkı kararnamesi, ihalelere katılmaktan yasaklama, hakkında kamu davası açılanların ihalelere katılımına ilişkin olarak 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, Uygulama Yönetmelikleri ve Kamu İhale Genel Tebliği’nde yapılan değişiklikler ile ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma suçlarına ilişkin olarak Türk Ceza Kanununda yapılan değişiklikler dikkate alınarak düzenlenmiştir. Kontenjan sınırlı olması nedeniyle kayıtlarda başvuru tarihi dikkate alınacaktır. Son başvuru tarihi 9 Kasım 2015 Pazartesi olarak belirlenmiştir.

Kurs sonunda internet üzerinden yapılacak olan sınavda başarılı olan katılımcılar, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından verilecek olan sertifikaya hak kazanacaktır.

Söz konusu eğitimleri hakkında detaylı bilgi ekte sunulmaktadır.

Üyelerimize önemle duyurulur.

EK: TOBB ETÜ-SEM Eğitim Programları Hk.

 

e-Posta Haber Grubu




Site içi arama