İlgi : TOBB'nin 29.08.2018 tarih ve 12678 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, İran'daki önümüzdeki dönemde aşağıdaki uluslararası fuarların düzenleneceği bildirilmektedir.

  • • 17. Uluslararası Çiftlik-Kümes Hayvanları ve Sanayileri Fuarı, 6-9 Eylül 2018, Tahran
  • • 17. Uluslararası Konfeksiyon ve Sanayileri Fuarı, 15-18 Eylül 2018, Tahran
  • • 10. Uluslararası Içecek, Çay, Kahve ve Sanayileri Puan, 15-18 Eylül 2018, Tahran
  • • 12. Uluslararası Plastik ve Kauçuk Makine ve Ekipmanlan, 24-27 Eylül 2018, Tahran
  • • 3. Iran Expo, 20-23 Ekim 2018, Shahre Aftab Fuar Kompleksi, Tahran
  • • 18. Uluslararası Ev Gereçleri Fuarı, 22-25 Kasım 2018, Tahran

Fuarlara katılım gerçekleştirmek isteyenler İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği (Bay Seyed Hafez Mousavi, Cep: 0538 053 14 98         e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

DEİK / Türkiye-Ürdün İş Konseyi tarafından karşı kanat kuruluşumuz Ürdünlü İş İnsanları Derneği ile ortak organize edilen ‘Türkiye-Ürdün İş Konseyi Ortak Toplantısı’ 4 Eylül 2018 tarihinde River Plaza’da düzenlenecektir. Ürdünlü iş insanlarının da katılım sağlayacağı toplantıda turizm ve inşaat sektörleri temalı oturumlar düzenlenecektir.

Ürdün, Orta Doğu’nun siyasi ve ekonomik açııdan en istikrarlı ülkerinden biri olarak, gelişmiş altyapı hizmetleri, kalifiye ve ucuz işgücü arzı, Batı normlarına yakın kamu uygulamaları, yabancı yatırımları teşvik etmesi, yüksek eğitim seviyesi ve elverişli iklimiyle yabancı yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaktadır. Ürdün’ün Amerika Birleşik Devletleri ile 2010’da ve Kanada ile 2012’de uygulamaya konan serbest ticaret anlaşmaları ülkenin bölgedeki ticaret açısından önemini artırmaktadır.

Ürdün’ün Körfez ülkelerine açılan bir kapı konumunda olması, ekonomisinin on yılı aşkın bir süredir büyüme eğiliminde olması, faizlerin düşük seyretmesi, ABD dolarına endeksli sabit döviz kuru, gelişmiş bankacılık sistemi ve uygulamaya konması planlanan mega projeler Ürdün pazarını firmalarımız açısından cazip hale getirmektedir.  

Ürdün’e ihracatımızda potansiyel arz eden birçok ürün kategorisi arasında, otomotiv ana ve yan sanayii ürünleri, kozmetik ürünleri, temizlik maddeleri, kağıt, mücevherat, mobilya, ambalaj malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir-çelik, doğal taşlar, kablo ve teller, hazır giyim ürünleri, kumaş, tekstik yan sanayii, iş makineleri, elektrikli makineler, plastik işleme makineleri, beyaz eşya, gıda mamulleri gibi ürünler yer almaktadır. 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/704/11272 adresinden 29 Ağustos 2018 Çarşambagünü saat 12:00’a kadar kayıt yapmaları gerekmektedir. 

Üyelerimize duyurulur.

EK1 : PROGRAM 

EK : HEYET

 

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 1-3 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Kırgızistan’a resmi ziyaretleri kapsamında; T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından DEİK Başkanı Nail Olpak’ın özel sektör heyet başkanlığında, Türk iş insanları heyeti ziyareti ve İş Forumu düzenlenecektir.  

BDT coğrafyasında Dünya Ticaret Örgütü’ne kabul edilen ilk ülke olan Kırgızistan her türlü iktisadi faaliyetin rahatlıkla yapılabildiği ve dünyanın en liberal ve yatırımcı dostu mevzuatlarından birisine sahiptir. Son 10 yıllık dönemde ülkenin dış ticaret hacminin GSYİH’dan fazla olması ekonominin dışa açıklık oranının çok yüksek olduğunun göstergesidir. Hidroelektrik enerjisi ve yenilenebilir enerji, turizm ve otelcilik, altyapı ve konut inşaatı, tarım ve gıda, madencilik, inşaat malzemeleri üretimi, perakende ticaret, tekstil ve hazır giyim başta olmakla, birçok sektörde önemli iş fırsatları sunan Kırgızistan aynı zamanda Avrasya Ekonomik Birliği üyesidir ve yaklaşık 200 milyon nüfusa sahip bir pazara erişim imkânı sunmaktadır.

Anılan ülkeye seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 ay süreyle vizeden muaftır. 

Bu bilgiler ışığında Taslak programı aşağıda belirtilen ziyarete katılmak isteyen üyelerinizin taslak programı aşağıda belirtilen ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/710/11343 bağlantısında yer alan katılım formunu 28 Ağustos 2018, Salı günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK’e (E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir., Tel: 0212 339 5059/67) iletmeleri önemle rica olunur.

Üyelerimize duyurulur.

EK: BİLGİ FORMU

 

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğiyle Bükreş’te 6 Eylük 2018 tarihinde “Türkiye-Romanya Kamu-Özel Sektör Ortkalığı (PPP) Semineri ve Networking Toplantısı”  gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıyı T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın ve Romanya Cumhuriyeti İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan-Radu Oprea onurlandırması öngörülmekte olup, Romanya’dan üst düzey özel sektör temsilcileri katılım sağlayacaktır.  

Türkiye’nin Kamu Özel Sektör Ortaklığı (PPP) modeli ile elde ettiği başarı dolayısıyla, söz konusu toplantıda Romanya’da yeni gelişmekte olan PPP modelinde Türkiye’nin tecrübesinden faydalanması ve  iki ülke iş dünyası arasında işbirliği imkanlarının yaratılması hedeflenmektedir. Anılan toplantıda  Romanya’daki PPP projeleri hakkında bilgi verilmesi planlanmakta olup firmalar arasında toplantı kapsamında networking imkanı bulunmaktadır.

Türkiye ve Romanya arasındaki ticari işbirliği önemli gelişme kaydetmektedir. Halihazırda Romanya’da 14.000’in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Türkiye, Romanya’nın AB Üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır. Romanya’daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90’dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya’da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.

Kamu-Özel Sektör Ortaklığının sürdürülebilir kalkınma hedefinde çok önemli katkı sağladığı göz önüne alındığında, Romanya’da Türk özel sektörü için önemli fırsatlar bulunmaktadır. 

Söz konusu toplantının taslak programı ekte bilgilerinize yer almaktadır.

Türkiye ve Romanya arasında yeni işbirliği imkanları yaratılmasında fayda sağlayacak söz konusu toplantıya katılımınızı diler, katılmak isteyen firmalarımızın aşağıda belirtilen katılım formunu 3 Eylül 2018 Pazartesi gününe kadar eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

EK: TASLAK PROGRAM

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama