İlgi: TOBB'nin 22.06.2018 tarih ve 9676 sayılı yazısı

Avrupa Birliği COSME (işletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği) Programı kapsamında, ''Uluslararası Tematik Turizmin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi: Turizm ile Kültürel/Yaratıcı Endüstriler Arasındaki Sinerjilerin Kullanılması" başlıklı bir proje teklif çağrısı yayımlanmıştır.

Söz konusu teklif çağrısı, turizm ve kültürel/yaratıcı sektörlerdeki KOBİ'ler arasında, uluslararası çapta işbirliğine odaklanan, yenilikçi, somut turizm olanaklarının geliştirilmesini ve teşvik edilmesini amaçlamaktadır.

Proje süresi 18-24 ay arasında olup, her bir proje için en fazla 400.000 Avro hibe desteği ayrılmıştır. COSME Programının ulusal koordinatörü olan KOSGEB tarafından projeye ilişkin olarak hazırlanan bilgi notu ekte yer almakta olup, proje çağrı metni aşağıda belirtilmiştir:

https://ec.europa.eu/easme/sites/easme-site/files/documents/cos-toursyn-2018-3-01 _call_text.pdf

Üyelerimize duyurulur.

EK: COSME 

 

Değerli Üyemiz,

İlçemizin öncü sektörü olan Mobilya’nın ihracatının artırılması ve sektörde yer alan firmalarımızın ulusal ve uluslararası alanda daha iyi tanıtımının yapılması amacıyla İnegöl’e daha büyük ve yeni bir fuar alanı yapılması için bir çalışma başlatılmıştır. Yapılan çalışma ile İnegöl-Bursa karayolu üzerinde yaklaşık 80.000 m2 kapalı alana sahip yeni fuar alanının inşası için hazırlıklar devam etmektedir.

Bu hazırlık çalışmaları kapsamında yeni fuar alanı projesi için detaylı bir fizibilite çalışması yürütülmektedir. Fizibilite çalışmasına ışık tutması amacıyla mobilya sektöründe yer alan üyelerimizin katılacağı bir anket hazırlanmıştır.

Aşağıda görüş ve değerlendirmenize sunulan bu anket, İnegöl’de yapımı düşünülen Yeni Fuar Alanı fizibilite çalışmasının değerlendirmesinde göz önüne alınacak temel verilerden biri olacaktır. Çalışmanın bölge ekonomisine katkı sağlaması için sorulara verilecek CEVAPLARIN SAMİMİ VE OBJEKTİF OLMASI önem arz etmektedir.

Anket için ayırdığınız vakit ve değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

ANKET İÇİN TIKLAYINIZ

 

İlgi : TOBB'nin 20.06.2018 tarih ve 9525 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı  elektronik postada, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events işbirliğinde 29 Kasım - 02 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Yeni Fuar Alanı/Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı'nın düzenleneceği bildirilmektedir.

Helal piyasasının bir araya geleceği en büyük etkinlik platformu olan 6. İİT Helal Expo fuarı na, helal gıda, finans, turizm, kozmetik, tıp, kimya, ambalaj, makine, İslami yaşam ve muhafazakâr moda gibi birçok sektörden 250'yi aşkın uluslararası firmanın katılımı beklenmektedir.

2017-2018 dönem başkanlığı ülkemiz tarafından yürütülen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı, 6. İİT Helal Expo Fuarı 'nın özel ortağı olup, fuar alanı içerisinde D-8 üye ülkelerinin firmaları için indirimli ücret uygulanacağı bir sergi alanı tahsis edilecektir.

Söz konusu fuara ilişkin resmi yazı, katı lım formu ve fuar planı TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde "Hizmetler" başlığı altındaki Uluslararası İş İmkânları/Yurtiçi Etkinlikler bölümünden temin edilebilmekte olup, etkinliğe ilişkin güncel bilgilere http://www.helalexpo.com.tr/ web adresinden ulaşılabilmektedir.

Anılan fuara ilgi duyan firmalarının indirimli katılım ücretinden faydalanmalarını teminen Birliğimiz web sitesinde yer alan kayıt formunu doldurması ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar D-8 Sekretaryasına (Sn. Bilal Khan, E-posta: ea.bilakadeveloping8.org; Tel: 0 212 356 18 23/Dahili: 23) iletmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

İlgi : TOBB'nin 19.06.2018 tarih ve 9472 sayılı yazısı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkezi Başkanlığından alınan 18.05.2018 tarih ve 196961 sayılı yazıda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TSE arasında 06.03.2016 tarihinde imzalanan protokol gereğince, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) kapsamında inceleme ve belgelendirme işlemlerinin Enstitülerince gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

ADR'ye göre patlayıcı madde (Sınıf 1) olarak sınıflandırılan madde taşımacılığında kullanılan EXII/EXIII tipi araçlarda, ADR Uygunluk Belgesi ve ilgili diğer belgeler, levha vb.'nin yani sıra Koruyucu Bölme, Ayırma Paneli veya Muhafaza Kutusu Onay Raporu bulundurulmasının zorunlu olduğu vurgulanmaktadır.

Söz konusu yazıya https://www.tobb.org.tr/TicaretTirDairesi/Sayfalar/ADR.php internet adresinde "DUYURULAR" bölümünden ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

e-Posta Haber Grubu
Site içi arama