İlgi : TOBB ' nin 03.05.2018 tarih ve 6854 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, Maputo Ticaret Müşavirliği tarafından, 27 Ağustos - 2 Eylül 2018 tarihlerinde, Maputo Uluslararası Fuar Merkezi'nde, "Mozambik Yatırım ve ihracatı Teşvik Merkezi (APIEX)" organizasyonunda, 1964 yılından itibaren her yıl gerçekleştirilen "Maputo Uluslararası Fuarı (FACIM)" adlı bir etkinlik düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, bahse konu etkinliğe geçtiğimiz yıl 2000'den fazla yabancı firma, 700 yerli firma ve 80 bin ziyaretçinin katılım sağladığı ve FACIM'nin bu yıl Mozambik ihracatı Geliştirme Merkezi, Mozambik Yatırım Teşvik Merkezi ve Mozambik Özel Ekonomik Bölgeler İdaresinin tek çatı altında toplanmasıyla oluşturulan APIEX tarafından önceki yıllara göre daha etkili ve özellikle yatırım konusu daha ön planda olarak düzenlenmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

Ayrıca, detaylı bilgi edinmek isteyenlerin "Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." e-posta adresi ile iletişime geçebileceği belirtilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

 

İlgi: TOBB' nin 03.05.2018 tarih ve 6871 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, Abuja Ticaret Müşavirliği tarafından, 21 - 23 Mayıs 2018 tarihlerinde, Abuja'da, Nijerya Federal Devlet Başkanı, Federal Devlet Başkan Yardımcısı ve Sanayi Ticaret ve Yatırım Bakanı katılımlarıyla, Nijerya Yatırım ve Promosyon Komisyonu (NIPC) organizasyonunda "Doğrudan Yatırımcılar Zirvesi" adlı bir etkinlik düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, bahse konu etkinlik kapsamında Nijerya'da önde gelen enerji, ulaşım, imalat, bilgi teknolojileri ve tarımsal sanayi gibi sektörlerin ön planda olacağı ve bu sektörler için yapılması planlanan projelere yer verileceği belirtilmekte olup, bu etkinlik ile uzun dönemli yatırımların Nijerya'ya çekilmesinin ve politika yapıcılar ile yerli ve yabancı sektör temsilcilerin bir araya getirilmesinin amaçlandığı ifade edilmektedir. Etkinliğe ilişkin detaylı bilgi, TOBB internet sitesinin (www.tobb.org.tr) "Hizmetler/Uluslararası İş İmkânları-Ülke Duyuruları- Nijerya" bölümünde yer almaktadır.

Üyelerimize duyurulur.

 

DEİK / Türkiye - Estonya İş Konseyi ve Enterprise Estonia işbirliğiyle 23 - 25 Mayıs 2018 tarihleri arası nda Tallinn/Estonya'ya bir bilgi iletişim teknolojileri(ICT) ve girişimcilik heyeti ziyareti gerçekleştirilecek olup, program çerçevesinde Latitude59 etkinliğine indirimli katılım imkanı sağlanacaktır.

Ziyaret programı kapsamında 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü Estonya'nın e-ikamet hizmetinin ele alınacağı E-Estonia Showroom'a bir ziyaret düzenlenecektir ve Estonya ekonomisinin gelişiminde bilgi teknolojilerinin rolü, dijitalleşme, kamu ve özel sektör hizmetlerinde bilgi teknolojilerinin kullanımı ve ICT alanında iş yapma mevzuatı hakkında bilgi verilecektir.

17.000 $ civarında kişi başı na düşen milli gelir seviyesi ile BALTIK ülkeleri arasında en yüksek seviyeye sahip olan Estonya, kamu ve özel sektör hizmetlerini çevrimiçi uygulamalarıyla yürüten dünyadaki ilk ülke olmuştur. E-Estonia adıyla elektronik kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere bir çok konuda çevrimiçi çözümler ile hizmet sağlanmaktadır. Estonya, e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrimiçi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır. 2015 yılından itibaren 10 binden fazla kişi ve 450 şirket bu hizmetten faydalanmıştır.

Girişimcilik açısından Avrupa'nın hane başı na en çok girişimci firmaya sahip ülkesi olan Estonya'da önde gelen başarılı girişimler arasında Skype, Nortal, Cyber.ee, Defendec.com, TransferWise, Lingvist ve GrabCAD gibi firmalar yer almaktadır. Siber güvenlik,finans ve ödeme sistemleri, sağlık sektörü, girişimcilik, mobil uygulamalar, çevrimiçi çözümler ve endüstriyel uygulamalar önde gelen ICT alanları arasındadır.

Ziyaret kapsamında 24 Mayıs 2018 tarihinde dünyanın her tarafından katılacak önde gelen yatırımcılar ile girişimcilerin bir araya geleceği LATITUDE59 etkinliğine 25 Nisan 2018 tarihine kadar indirimli katılım imkanı sağlanacaktır. LATITUDE59 hakkında detaylı bilgi https://latitude59.ee/about adresinde yer almaktadır.

LATITUDE59 katılımı için sağlanan indirimli biletler için katılımcı firmalarımızın başvuru formunun doldurulmasını takiben DEİK ile irtibata geçmesi ve promosyon kodunu almaları gerekmektedir.

Girişimcilik ve bilgi iletişim teknolojileri alanında önemli fırsatların bulunduğu Estonya ziyaretine  katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan kayıt formunu en geç 25 Nisan 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar katılım koşulları çerçevesinde eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

DEİK Başvuru formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/657/10784

 

  • Detaylı bilgi için irtibat kişisi:
  • Sn. Aycan Damalı - DEİK
  • tel: 0212 339 50 74
  • e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

EK: PROGRAM

 

 

Türkiye-Umman İş Konseyi tarafından 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü 13:30-15:00 saatleri arasında Istanbul River Plaza’da “Umman Pazarı ve İşbirliği İmkanları” konulu bir toplantı düzenlenecektir. Toplantı’ya T.C. Muskat Ticaret Müşavirimiz iştirak ederek Umman pazarına ve potansiyel işbirliğine dair bir sunum gerçekleştirilecektir. 

Umman Sultanlığı, karadan Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ile sınır komşuluğunun yanı sıra Hint Okyanusu, Umman Denizi ve Basra Körfezi gibi stratejik su geçişleri üzerinde bulunması nedeniyle jeostratejik açıdan oldukça önemli bir konumdadır. 

Umman ekonomisi diğer Körfez Ülkeleri gibi büyük ölçüde petrole dayalı olmakla birlikte, hükümet ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesi politikalarına yönelmektedir. Özellikle imalat sanayi, lojistik, turizm(otelcilik), tarım ve balıkçılık ile madencilik sektörlerinde çeşitli yatırımlar yapılmaktadır.

Umman Sultanlığı İstatistik ve Enformasyon Milli Merkezi tarafından yayınlanan son verilere göre, 2017 yılının ilk 9 ayında Umman ekonomisi geçen senenin aynı dönemine göre %10.2 büyüme kaydetmiştir. Bu kapsamda, cari fiyatlarla gayri safi milli hasıla 53.04 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Umman’ın Arap Ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) üyesi ve aynı zamanda ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması olması ülkeyi avantajlı konuma getirmektedir. Umman pazarının ihtiyaçları doğrultusunda başta yapı malzemeleri, elektrikli makinalar, gıda ürünleri, mobilya ve halı sektörlerinde önemli ihracat potansiyeli bulunmaktadır. Diğer yandan, halihazırda Yemen’e  yapılan ihracatımızın büyük bölümü Umman üzerinden gerçekleşmektedir.

Müteahhitlik sektöründe ise 2017 yılı sonu itibariyle firmalarımızın Umman’da üstlendikleri projelerin toplam değeri 5.5 milyar dolara ulaşmıştır.  Halihazırda ülkede Duqm, Salalah ve Sohar olmak üzere üç önemli proje devam etmektedir. Ülkenin önde gelen kalkınma projesi olan Duqm Özel Ekonomik Bölgesine ülke yönetimi çok büyük önem vermektedir. Gemi inşa tesislerinin faaliyete geçtiği bölgede yatırım yapacak şirketlere önemli teşvik unsurlarından faydalanmaları sağlanmaktadır.  Duqm Özel Ekonomik Bölgesi İdaresi, Duqm bölgesinin ekonomik kalkınmasından sorumlu kamu idaresi olup, bölgede yatırım yapmak isteyen yabancı firmaların başvuru ve bilgi istemlerine tek durak hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiştir. (www.http://duqm.gov.om) Ayrıca, aynı sayfada doğrudan açılan ihalelere de yer verilmektedir. Son olarak varılan anlaşma çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgede 2022 yılına kadar yapılan 10 Milyar ABD Dolarlık yatırım yapması beklenmektedir. 

Bu çerçevede, Umman pazarına ilişkin bilgilendirmenin yapılacağı söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 7 Mayıs 2018 tarihi mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/668/10838 bağlantısından kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

Bilgi : Akın DIBLAN 212 - 339 50 28 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.Aziz TOPRAK 212 - 339 50 29 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

e-Posta Haber Grubu




Site içi arama